Stan deweloperski mieszkania co to znaczy?

W niniejszym artykule rozwinięte zostało pojęcie stanu deweloperskiego mieszkania. Zapraszamy do lektury!

news

Stan deweloperski mieszkania co to znaczy?

Poszukując mieszkania na rynku pierwotnym spotykamy się z wyrażeniem stan deweloperski, nie zawsze jednak wiemy co on dokładnie oznacza, dlatego w poniższym artykule postaramy się przybliżyć Państwu jego definicję.

Stan deweloperski to najogólniej mówiąc standard wykończenia mieszkania, określony szczegółowo w prospekcie informacyjnym.

Stan deweloperski mieszkania co obejmuje?

Niestety nie ma jasno określonych reguł co powinien obejmować stan deweloperski, dokładnych informacji w przypadku poszczególnych inwestycji powinniśmy szukać w prospekcie informacyjnym u konkretnego dewelopera.

Najpewniej w mieszkaniu, którego standard wykończenia określany jest jako stan deweloperski możemy oczekiwać następującego stanu poszczególnych elementów:

Ściany wewnętrzne i sufit - tynk gipsowy,

Podłogi – szlichta,

Stolarka okienna;

Drzwi wejściowe do lokalu,

Instalacja domofonowa,

Instalacja elektryczna z lub bez białego osprzętu,

Instalacja c.o. łącznie z elementami grzewczymi,

Instalacja wodno-kanalizacyjna,

Instalacja telewizyjna (TV) i internetowa,

Parapety wewnętrzne;

Podwyższony stan deweloperski

Warto również wiedzieć, że na rynku funkcjonuje również tzw. podwyższony stan deweloperski określany także stanem deweloperskim +. Gdy w prospekcie informacyjnym znajdziemy powyższe określenie oznacza ono, że deweloper oferuje różne udogodnienia mogą to być na przykład:

Ściany i sufity pomalowane na biało

Drzwi wewnętrzne

Biały osprzęt

Armatura

Antywłamaniowe rolety zewnętrzne

Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania na rynku deweloperskim to jednym z kluczowych aspektów jest zapoznanie się ze standardem wykończenia, należy pozyskać dokładne informacje u dewelopera, aby wiedzieć czego możemy się spodziewać po odbiorze mieszkania. Wówczas możliwe będzie zaplanowanie remontu i precyzyjniejsze określenie czasu jego trwania.